Защо едни деца боледуват по-често от други
Дете, което кашля . Снимка: Shutterstock
Имунната система на детето е пионер в непознатия свят на вирусни и бактерии. Тези, които имат малко повече късмет и имат по-силна неспецифична защита, боледуват по-рядко от своите връстници. Други вдигат температура при всеки контакт с инфекция.
Просто така се случва, че всички тези неприятни инфекциозни агенти се предават по въздушно-капков път и съответно „влизат“ в тялото през носа и гърлото.
Ето защо интелигентната природа е оборудвала тези органи с мощни защитни бариери, за да предотврати по-нататъшното разпространение на инфекцията.
Болно дете. Снимка: Shutterstock
Съвременната медицина разполага с тонове лекарства, пулверизатори, инхалатори и разтвори с морска вода. На теория всички трябва да възстановят бързо здравето, но на практика това не е така.
Децата днес със сигурност не боледуват по-рядко нито по-кратко в сравнение с миналото. И за съжаление ще продължат да боледуват в обозримо бъдеще – всъщност не можете да противоречите на законите на биологията, обяснява УНГ специалистът д-р Евгений Степанович.
Изобилието от съвременни средства за лечение на симптомите на респираторни инфекции (пулверизатори, назални душове и др.) е от помощ за лекаря и родителите при грижата за болно дете, ако състоянието му наистина изисква използването на такива неща.
Но това по никакъв начин не се отразява на общото ниво на заболеваемост, защото това са средства за лечение, а не за профилактика. Няма как да презпазят хлапето от зараза.
За съжаление няма вълшебно устройство, вълшебно хапче или чудотворна отвара, които да гарантират, че то никога повече няма да се разболява.
Дете с хрема. Снимка: Shutterstock
Казват, че лекуваната хрема минава за седмица, а нелекуваната – за 7 дни и това е абсолютната истина, ако говорим за класически остър ринит.
Цялото лечение е насочено само към намаляване на неприятните симптоми и подобряване на качеството на живот на пациента.
Когато детето има запушен нос, лекарят препоръчва лекарство, което ще го отпуши и ще му помогне да диша през носа, но в никакъв случай няма да ускори възстановяването. Просто ще премахне неприятния симптом.
Това обаче не означава, че хрема не трябва да се лекува, особено, при малките деца. Защото и в възрастните, и децата може да стигнат до ринит с усложнения под формата на аденоидит, възпалителен процес в ухото или синусите. Лечението помага да не се стигне до това.
Друг спорен въпрос е лечението на кашлицата. Защото кашлицата не е самостоятелно заболяване, а симптом. И може да е проява на съвсем различни групи заболявания.
Самата кашлица е много полезен рефлекс - важен за живота. Например, ако в дихателните ни пътища попадне някакво чуждо тяло, първата реакция към него е кашлица. И понякога именно тя спасява живота. Заседналото в дихателните пътища парче, се изхвърля навън със силния напор на въздуха при пристъп на кашлица.
При всички респираторни заболявания състоянието на лигавицата на дихателните пътища се променя, нещо “блокира“ тяхната проходимост, поради което се появява кашлица.
Разбира се, тя трябва да се лекува, но изборът на терапия е възможен, само когато се установи причината.
Няма универсални лекарства за кашлица, всичко зависи от това какво всъщност я е причинило. Нашата задача е преди всичко да открием причината, за да облекчим състоянието.
Понякога просто трябва да приемете, че децата боледуват.
Родителите на често боледуващи деца трябва да знаят само едно: понякога просто трябва да приемет факта, че децата са болни. И не бива да обвиняват за всичко слабата имунна система.
Факт е, че имунната система на детето в предучилищна възраст не е съвършена. Тя е отворена за взаимодействие с всички инфекции, така че тези чести респираторни заболявания са част от естествения процес на адаптация на защитните системи на организма.
Когато децата за първи път попадат в ясла, градина или голям колектив, започват да общуват помежду си и обменят микрофлора и вируси. И боледуват.
Мона Василева
През зимата децата боледуват по-често и понякога настинката преминава в друго заболяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари